Co to jest toksoplazmoza?
Jest to pasożytniczna choroba ludzi i zwierząt, spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplazma gondii. Żywicielem ostatecznym jest kot i inne zwierzęta z grupy kotowatych, natomiast żywicielem pośrednim ssaki łącznie z człowiekiem. Pomimo znacznego odsetka zarażonych, niewielka tylko ilość osób wykazuje objawy chorobowe, a jeszcze mniej wymaga leczenia przyczynowego ze względu na samoograniczający się jej charakter.
Jak można zarazić się toksoplazmozą?
Główną drogą nabycia zakażenia jest spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa zawierającego cysty Toxoplazma gondii. Natomiast kontakt z kotem nie stwarza bezpośredniego zagrożenia powyższą infekcją. Grupą osób wymagającą szczególnej uwagi i kontroli w zakresie infekcji toksoplazmozowej, są kobiety planujące zajście w ciążę lub będące w ciąży. Nabycie infekcji w czasie ciąży, może wiązać się z zakażeniem płodu i rozwojem tzw. toksoplazmozy wrodzonej. Choroba ta zróżnicowany przebieg i nasilenie obejmując zwykle uszkodzenie centralnego układu nerwowego, narządu wzroku, wątroby, śledziony, szpiku kostnego, mięśnia sercowego.
Rozpoznanie toskplazmozy
Ustalenie u kobiety planującej ciąże statusu immunologicznego odnośnie toksoplazmozy, pozwala przewidzieć potencjalne ryzyko ewentualnego zakażenia i wdrożyć postępowanie profilaktyczne. Natomiast w przypadku pacjentki ciężarnej, wynik badania serologicznego pozwala na ewentualne rozpoznanie ostrej toksoplazmozy i wdrożenie leczenia antybiotykowego ograniczającego infekcję i zmniejszającego tym samym ryzyko zakażenia płodu.