Aktualności

Zasady kwalifikacji do programu kuracji interferonowych Ministra Zdrowia z dnia 1 maja 2013 r. w leczeniu przewlekłego WZW typu C - w tym zakres stosowania FibroScan® jako metody...
We wrześniowym numerze "Abecadla zdrowia" ukazał się artykuł dotyczący elastografii dynamicznej wątroby przy użyciu urządzenia FibroScan, którego autorem jest jeden z lekarzy...
Elastografia (FibroScan) w wytycznych EASL na rok 2012 odnośnie diagnostyki i leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Facebook

Chcesz być na bieżąco
z najnowszymi zagadnieniami
na temat hepatologii i leczenia
chorób wątroby?

Dodaj nas do ulubionych na Facebook'u

Partnerzy

Dialab

FibroScan® Informacje dla lekarzy

Cel badania urządzeniem FibroScan®

Elastografia wątroby przy użyciu Fibroscan'u jest obecnie narzędziem służącym zarówno do oceny stopnia włóknienia wątroby u chorych z rozpoznanym schorzeniem wątroby jak do przesiewowego wykrywania uszkodzenia narządu i tym samym selekcjonowania osób wymagających dalszej specjalistycznej diagnostyki hepatologicznej. 

Oficjalna wiarygodność metody diagnostycznej FibroScan®

MINISTRSTWO ZDROWIA
W ramach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie kwalifikacji do programu kuracji interferonowych w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz C oficjalnie uznano FibroScan® jako pełnoprawną metodę diagnostyczną dla oceny stopnia nasilenia włóknienia wątrobowego.

FibroScan® w kuracji interferonowej WZW typu B:
"(...) 3) zmiany histologiczne w wątrobie potwierdzające rozpoznanie przewlekłego zapalenia wątroby; w uzasadnionych przypadkach w ocenie stopnia nasilenia włóknienia wątrobowego można uwzględniać nieinwazyjne metody badania o potwierdzonej naukowo wiarygodności diagnostycznej: a) badanie elastograficzne, fibroskan, (...)"

FibroScan® w kuracji interferonowej WZW typu C:
"(...) 3) zmiany zapalne i włóknienie w obrazie histopatologicznym wątroby; u pacjentów z genotypem 2 i 3 oraz w innych uzasadnionych przypadkach można odstąpić od biopsji wątroby uwzględniając wyniki nieinwazyjnych metod badania o potwierdzonej naukowo wiarygodności diagnostycznej: a) badania elastograficznego, fibroskanu (...)"

Pełna treść załącznika do rozporządzenia MZ do pobrania (tutaj)

Zaktualizowane zasady kwalifikacji do programu kuracji interferonowych Ministra Zdrowia z dnia 1 maja 2013 r. w leczeniu przewlekłego WZW typu C - w tym zakres stosowania FibroScan® jako metody diagnostycznej dla oceny stopnia nasilenia włóknienia wątrobowego - link: http://hcv.pl/galeria/NFZ/2013-04-24_program-lekowy-18-2.pdf

POLSKA GRUPA EKSPERTÓW

Według Polskiej Grupy Ekspertów w zaleceniach terapeutycznych na rok 2010 dotyczących leczenia WZW typu B badania nieinwazyjne (m.in. FibroScan®) są równoważne w zakresie oceny stopnia włóknienia wątroby w stosunku do biopsji wątroby.

ZALECENIA EASL

Według obecnie obowiązujących zaleceń i rekomendacji “EASL Clinical Practice Guidelines: Management of hepatitis C virus infection”  (EASL - European Association for the Study of the Liver - naczelne europejskie towarzystwem naukowym zajmującym się schorzeniami wątroby) elastografia wątroby jest metodą diagnostyczną o dużym stopniu wiarygodności w ocenie zaawansowania przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C i tym samym zalecaną w diagnostyce schorzenia. Pełna treść zaleceń EASL do pobrania  TUTAJ.

Również w wytycznych EASL na rok 2012 w zakresie diagnostyki i leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B wskazano elastografię dynamiczną jako pełnowartosciową metodę diagnostyczną. Pełne opracowanie TUTAJ. Na podstawie: Źródło EASL

 

Zasada działania urządzenia FibroScan®

Głowica urządzenia, w kontakcie ze skórą pacjenta, generuje impuls mechaniczny. Fala przechodzi przez tkanki podskórne i dochodzi do wątroby. W tym czasie głowica wysyła ultradźwięki, które służą pomiarowi prędkości rozchodzenia się fali. Szybkość jej przemieszczania jest zależna od stopnia twardości wątroby. Prędkość jest tym większa im większe jest zwłóknienie i sztywność wątroby.

 

Elastografia dynamiczna (animacja)

Ocena skuteczności metody

Zapoznaj się z publikacjami oraz omówieniem skuteczności metody FibroScan® w diagnostyce wybranych jednostek chorobowych:

Korelacja między sztywnością (kPa) oraz stopniem zwóknienia wątroby

Pobierz skierowanie na badanie elastografii wątroby metodą FibroScan®.

Kliknij w obrazek aby wyświetlić lub pobrać skierowanie do samodzielnego wydrukowania

Skierowanie na badanie FibroScan

Gdzie można wykonac badanie FibroScan?

Badanie elastografii dynamicznej (FibroScan) można wykonać w naszych następujących placówkach:

ŁÓDŹ al. T.Kościuszki 106/116

WROCŁAW ul. Jana Długosza 4

WARSZAWA skwer Ks. Kar. S.Wyszyńskiego 5

Informacja oraz rejestracja telefoniczna do wszystkich placówek: 71 7234500